Master of Ceremonies – Carol Fox

 

 

Day 1

 

Time Presenter Topic
12:10pm Rohan Taylor – Head Coach Australia Leveraging Tokyo through to 2032
12:30pm Susie and Ron – McKeon Swim School Leveraging the success of Tokyo
1:04pm Anna Walker – ASCTA Levelling the Deck
1:21pm Speaker to be confirmed Delivering to new customer expectations or keeping you business/community afloat
1:38pm TBC NDIS (Paralympics)
2:11pm Trina McColl – PR Ignite Maximising the benefits of Marketing Campaigns
2:27pm Georgie Parkes – Georgie Parkes Swim Transitioning kids from LTS to Squads
2:42pm Stuart Coventry – CEO ASL Australian Swim League
 

Day 2 – Learn to Swim Stream

 

Time Presenter Topic
12:10pm Kristy Munroe Taking care of ourselves – health and wellbeing
12:30pm Emma Lawrence – Kids Alive Kids Alive Initiatives to Support Swim Schools
1:04pm Gary Toner – ASCTA/Swim Australia Splash & Dash (Sunny Coast virtual swim school tour)
1:21pm Joanne Love – President of ASCTA Virtual swim school workshop on innovation
2:11pm Saskia Kirby – Kirby Swim Capturing the market
2:27pm Kerry Peterson – Deputy Director General, 2032 Taskforce, Department of Premier and Cabinet QLD Govt 2032 Olympic Opportunities
2:42pm Laurie Lawrence – Kids Alive Future of Swimming
 

Day 2 – Competitive Swimming Stream

 

Time Presenter Topic
12:10pm Kristy Munroe Taking care of ourselves – health and wellbeing
12:30pm Leigh Nugent – Swimming Australia Planning and Preparation of athletes and coaches
1:04pm Richard Sleight – St Peter’s Western How to run a successful age group program
1:21pm Michal Skrodzki – Nunawading How to run a successful age group program
1:38pm Shawn Crow – Rackleys How to run a successful age group program
2:11pm Janelle Pallister – Griffith Uni Swimming What I learnt from my coaches
2:27pm Kerry Peterson – Deputy Director General, 2032 Taskforce, Department of Premier and Cabinet QLD Govt 2032 Olympic Opportunities
2:42pm Laurie Lawrence – Kids Alive Future of Swimming

*TBC = To be confirmed